###"Динамо" - "Шахтар" 1:2. Гросмейстерська звитяга Луческу ###

«Динамо»: М. Коваль – Даніло Сілва, Михалик, Віда, Тайво (Селін 46) – Міґел Велозу – Ярмоленко, Аруна (Безус 76), Гармаш, О. Гусєв (к) – Ідейє

«Шахтар»: П'ятов – Срна (к), О. Кучер, Ракицький, В. Шевчук – Фернандіньо, Степаненко (Гюбшман 46) – Едуардо (С. Кривцов 90+2), Мхітарян, Тайсон (Дуґлас Коста 63) – Луїс Адріано

Тренер – Мірча Луческу

Судді: Годулян (Одеса) – Плужник (Харків), Вол. Володін (Херсон) – А. Кузьмін (Миколаїв), Труханов (Харків)

Попередження: Аруна 13, Ярмоленко 15, Даніло Сілва 23 – Степаненко 18, Фернандіньо 43

На 28-й хвилині попереджено, на 90-й вилучено (друге попередження) Ракицького

Спершу їх зобразили в маслі. За годину до початку матчу в прес-центрі НСК «Олімпійський» київська художниця Ольга Коваль презентувала виставку власних картин, на яких відтворені колишні й нинішні легенди команди київського «Динамо». За словами пані Ольги, вона прагнула не просто продемонструвати свій погляд на всім відомі образи Лобановського, Шевченка, Гусіна, Ярмоленка, Міґеля Велозу, Хачеріді та інших знакових динамівських особистостей, а сказати своїми роботами, що «тіло – то інструмент, за допомогою якого внутрішня енергія випромінюється в навколишній світ та наповнює його яскравими кольорами».

Зрештою, від образотворчого мистецтва - до мистецтва футбольного. Як і очікувалося, більшість вболівальників до прохання клубних менеджерів заповнити чашу стадіону за годину до початку матчу не прислухалися. Аншлаг на трибунах спостерігався лише хвилин через десять після початку гри. Ті ж, хто виявилися сумліннішими, спершу влаштували овацію рідній команді, потім засвистали суперників, а поки ті й інші розминалися, фани жваво обговорювали те, що відбулося у суботу на арені імені Лобановського. «Такого задоволення, як учора, від футболу не відчував уже давно, - каже киянин років 45-ти. – Просто молодці. Мілевського і Алієва таки варто повертати в першу команду».

фото - Олександр Приходько

Може, так і буде. Втім, наразі Олег Блохін розраховує на інших гравців. Стартова одинадцятка, випущена Олегом Володимировичем, читалася доволі чітко, а окремі питання, зокрема, щодо позицій воротаря і лівого оборонця знялися якраз матчем молодіжних складів. Олександр Шовковський і Євген Селін відіграли за дублерів по тайму й відповідно можна було сміливо говорити, що в поєдинку перших складів вийдуть Максим Коваль і Тайє Тайво.

Дует центрбеків за умови відсутності Євгена Хачеріді склали Домаґой Віда і Тарас Михалик. Справа в обороні – Даніло Сілва. Опорний хав – Міґел Велозу. Над ним розташувалися Лукман Аруна і Денис Гармаш, якого динамівські лікарі таки змогли поставити на ноги. На краях атаки – Олег Гусєв і Андрій Ярмоленко. Центрфорвард – Браун Ідейє.

Склад «Гірників» теж був прогнозованим. Питання виникали лише по трьох позиціях. Як і очікувалося, зліва в обороні вийшов не Разван Рац, а В'ячеслав Шевчук. В опорній зоні поряд з Фернандіньо з'явився Тарас Степаненко, а справа в атаці за умови відсутності через дискваліфікацію Алекса Тейшейри зіграв Едуардо. Решта виконавців можуть в команді Луческу називатися залізно основними. Воротар – Андрій П'ятов. Центрбеки – Олександр Кучер і Ярослав Ракицький. Справа в обороні діяв Даріо Срна. Під нападником Луїсом Адріано, окрім Едуардо, діяли Генріх Мхітарян (в центрі) і Тайсон (зліва).

Динамівські фанати зустріли вихід рідної команди грандіозною розтяжкою з зображенням козака і словами «Не згасне полум'я слави!» Щойно гра розпочалася, в хід пішла піротехніка й доки диктор безуспішно заспокоював ультрас, гості на самому старті матчу провели небезпечний випад лівим краєм. Шевчук навісив, а Мхітарян на ближній стійці зіграв головою на випередження, проте, зачіплений Генріхом м'яч пролетів ледь не паралельно з лінією воріт.

Взагалі, події перших п'ятихвилинки продемонстрували, що Олег Блохін спрямував свою команду на контратаки. «Гірники» отримали змогу перебрати до своїх рук ініціативу, проте, окрім вище згадуваної ситуації в перших десять хвилин турбували оборону суперників виключно через «стандарти». Донеччани розуміли, що наступати треба обережно. Господарям же одного разу вдалося навіть перейти в позиційний наступ і завершити його ударом з-за меж штрафного майданчика у виконанні Гармаша. Наступна ж швидка вилазка завершилася взяттям воріт П'ятова.

Кияни своїми переміщеннями змусили позиційно помилитися Срну. Ярмоленко, знаходячись метрах в 30-ти від воріт, віддав на Ідейє. Браун не зумів за м'яч зачепитися, але своїм дотиком продовжив передачу на Гусєва. Олег приймав м'яч зліва від воріт взагалі без опіки і миттю виконав простріл. Кучер пас перервав, але вибив «кулю» точно на ногу Ярмоленку. Андрій сходу вгатив м'яч під поперечину – 1:0.

«Шахтар» відповів майже миттєво, коли пробив Тайсон, але за Коваля зіграла поперечина власних воріт. Між тим, градус поєдинку почав рости з вражаючою прогресією. Перша сутичка трапилася вже на 15-й хвилині, після того, як попередження за необов'язкове порушення в середині поля отримав Ярмоленко. До 23-ї ж хвилини кількість жовтих карток зросла до трьох. Ще більш абсурдний «гірчичник», збивши Шевчука в середині поля вже за межами ігрового прямокутника, отримав Даніло Сілва. За цей фол бразильця висварив навіть Гармаш. Вірогідність, що в матчі не буде вилучень, ставала все нижчою.

Сама ж гра стала доволі «рваною». Кияни пропонували супернику атакувати, а той продовжував діяти обережно і, не використовуючи в атаці значних сил, губив м'яч на далеких підступах до штрафного майданчика. «Динамо» ж, заробивши на 25-й хвилині право на штрафний майже біля лівого кутового прапорця, ледь відзначилося вдруге, проте Ярмоленко, пробиваючи з вбивчої позиції головою після навісу від Велозу, не влучив по м'ячу як слід і до воріт банально не добив.

Через чотири ж хвилини Ярмоленко виступав вже в ролі асистента. Андрій виконав кутовий справа, а Кучер в межах воротарського майданчика випустив з поля зору Ідейє. Браун з цієї позиції забивати був зобов'язаний, однак пробив у падінні головою так, що м'яч після відскоку від землі пролетів над поперечиною.

Тож вийшло, що «Динамо», граючи з акцентом на оборону, грало більш гостро. «Гірники» змогли закріпитися на чужій половині приблизно з 30-ї хвилини, застосувавши при цьому пресинг. Небезпечно бив Мхітарян, але Коваль його удар піймав намертво. Згодом був небезпечний навіс зі штрафного від Тайсона. Він же на 37-й хвилині отримав реальний шанс забити з гри, коли після високої передачі від Шевчука зліва бив зльоту, проте м'яч на ногу бразильцеві не ліг і пролетів вище поперечини. Наприкінці ж тайму після провалу на лівому фланзі Тайво небезпечно прострілював Мхітарян. Михалик, опікаючи Луїса Адріано, незграбно вибив м'яч. Так, що бразильський нападник міг встигнути на відскок першим. Проте Тарасові пощастило.

Взагалі, лівий край оборони господарів в першій половині провалювався не один раз. Власне, й зрівняли рахунок «Гірники» перед самою перервою якраз після передачі з цієї зони. Втім, є нюанс. В цю мить Ярмоленко довго і безуспішно (за підрахунками гравця - 3 хвилини) домагався виходу на поле після того, як взув бутсу, що підступно злетіла з ноги. «Гірники» ж розіграли зайвого майстерно. Спершу Шевчук навісив зліва, а Едуардо не дотягся до м'яча якимось сантиметрами. «Куля» перелетіла на протилежний край і після короткої перепасовки Срна виконав простріл на Мхітаряна, а той в шести метрах від воріт прийняв м'яч і пробив. «Сфера», зрикошетивши від Даніло Сілви, залетіла в кут воріт – 1:1.

Ярмоленка вся ця ситуація розлютила. Він апелював до Луческу, а ледь вийшовши на поле, відзначився жорстким зіткненням. В роздягальню ж Андрія супроводжував Роман Безус, котрий заспокоював партнера, аби той не наробив дурниць і не залишив в неігрових умовах команду в меншості. Блохін же відреагував на невдалу гру Тайво заміною – після перерви на полі з'явився Селін. Луческу ж вніс корективи у власну середню лінію. Степаненко, котрий разом з Фернандіньо програв киянам боротьбу в середині поля, в другій половині дивився гру з лави запасних, а замість нього вийшов Томаш Гюбшман.

Організовано відбивши перші спроби гостей діяти з позиції сили, кияни на 49-й хвилині заробили право на штрафний. Велозу навісив, а залишений метрах в восьми від воріт без опіки Гусєв вдарив головою – П'ятов забрав м'яч у нижньому куті. Взагалі, господарі відразу після перерви наступали більш агресивно, ніж в першій половині. Найперше завдяки тому, що високо здіймалися крила оборони Даніло і Селін. Динамівці застосували пресинг і на 54-й хвилині мали виходити вперед. Гармаш на лівому фланзі обікрав Кучера й миттю переадресував м'яч у штрафний майданчик на Ярмоленка. На Андрія вийшов його тезка П'ятов. Динамівець імітував бажання пробити, а сам зовнішньою стороною стопи виконав передачу вздовж воріт на Ідейє. Перед Брауном були фактично порожні ворота і оборонець, котрий панічно стелився в підкаті. Проте нігерієць примудрився з дев'яти метрів влучити в поперечину.

Минуло лише три хвилини, в які вклалося два небезпечних випади гостей правим краєм, як під динамівським пресингом не встояв інший центрбек «Шахтаря» Ракицький. Ярмоленко обікрав Ярослава на його лівому краї, метрах в 35-ти від воріт. Підхопивши «кулю», Андрій увійшов у штрафний майданчик і виконав свій фірмовий удар лівою на виконання в дальній кут. Але ж П'ятов грає з киянином за збірну й до такого кроку, очевидно, був готовий. Воротар «Гірників» витягнув «сферу» з-під стійки.

Через дві ж хвилини свій черговий шанс втратив Ідейє. На цей раз Браун бив у падінні головою після навісу від Селіна зліва і знову зі зручної позиції у ворота не влучив. Чти треба дивуватися, що у більш важкій ситуації, коли нігерійцю справа навішував Ярмоленко, він взагалі пробив так, що м'яч полетів у напрямку кутового прапорця? То був не день Ідейє. Нагод він мав багато, але використовував їх так, як то зазвичай робить хлопець з вістря донецької атаки під номером «9».

Розуміючи, що його команда поступається суперникові в русі, Луческу в середині другого тайму замінив Тайсона і випустив на поле Дуґласа Косту. Зрештою, є всі підстави говорити, що ініціативу майже відразу «Гірники» перехопили з іншої причини. Динамівці, витративши чимало сил на старті тайму, трохи підсіли. Як наслідок, два поспіль моменти в межах 70-ї хвилини. Спершу м'яч після удару метрів з 20-ти від Мхітаряна на кутовий з-під поперечини перевів Коваль, а після подачі корнера зльоту в кут побив загублений оборонцями Ракицький. «Динамо» знову врятував Коваль. Варто відзначити, що завдяки схожому колективному маневрові Ярослав зумів відзначитися голом тиждень тому у Львові.

Між тим, втома господарів чим далі ставала помітнішою. Кияни почали губити м'ячі в простих ситуаціях й врешті пропустили. Даніло Сілва на своєму фланзі загубив Едуардо, а той від лицьової лінії віддав передачу на Мхітаряна. Генріх «подвига» Ідейє не повторив і, розстрілявши Коваля майже впритул, вивів гостей уперед – 1:2.

На заключних 15 хвилин Блохін випустив замість Аруни Романа Безуса. То була тренерська реакція не на гол, а на події на полі загалом, адже заміну наставник господарів готував ще до того, як рахунок змінився. Аруна ж залишив від своєї гри неоднозначне враження. В чорновій боротьбі, якої було надто багато, він губився, а за умови високої інтенсивності гри нерідко помилявся при передачах.

Вихід Безуса на хід гри суттєво не вплинув. Роман старався, але в діях киян впала загальна рухливість. Досвідчений і організований суперник в таких умовах відчуває абсолютний комфорт. Донеччани гостро контратакували і мали передумови, щоб збільшити рахунок. Господарі ж єдину небезпеку створили після того, як Гусєв обікрав суперника під час розіграшу кутового і втік у контратаку. Протягнувши м'яч через усе поле, Олег змусив сфолити на собі Ракицького. Ярослав отримав друге попередження і пішов з поля. Міґел Велозу подав штрафний, а П'ятов випередив Ідейє, на котрого адресувався цей пас.

За кілька секунд пролунав фінальний свисток, що зафіксував рахунок матчу – 1:2 на корить команди донецького «Шахтаря». Фактично, цей поєдинок був схожим на перший в цьому році офіційний поєдинок «Динамо» проти «Бордо». Поки були сили і натхнення, кияни наполегливо наступали і могли свою перевагу втілити у голи неодноразово. Втім, підвела індивідуальна майстерність. У грі-відповіді «Динамо» грало так само, але наставник жирондинців вже знав, як протидіяти Блохіну. Луческу ж на розвідку двох матчів не потрібно. Він і можливості динамівців знає краще, ніж французький колега, і виконавців у своєму розпорядженні має більш майстерних...-

Фото - Олександра Приходька та прес-служби ФК "Шахтар" (Донецьк)